Województwo świętokrzyskie – najważniejsze informacje

Region wyjątkowy, stanowiący idealny mariaż przepięknych zabytków, dzikiej przyrody, szalenie bogatej oferty gastronomicznej oraz noclegowej – województwo świętokrzyskie rozwija się bardzo prężnie i z roku na rok odwiedzane jest przez większą liczbę turystów. Co warto o nim wiedzieć?

Obejmuje obszar głównie dawnego województwa kieleckiego, fragment tarnobrzeskiego oraz małe części piotrkowskiego, częstochowskiego i radomskiego. Mieszka tutaj ponad 1,25 miliona osób. Każdego roku kilka milionów gości przybywa tutaj w celach turystycznych.

Województwo świętokrzyskie posiada także bogatą i zróżnicowaną ofertę dotyczącą wyższych uczelni. W Kielcach znajduje się bowiem Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnika Świętokrzyska, ponadto młodzi ludzie mogą wybrać się do jednej z kilkunastu uczelni niepublicznych.


Ochrona przyrody jest tutaj na najwyższym poziomie, na obszarze województwa znajduje się bowiem 9 parków krajobrazowych, 11 obszarów chronionego krajobrazu czy 67 rezerwatów przyrody oraz imponująca liczba (aż 701) pomników przyrody.

Województwo świętokrzyskie to także szereg atrakcji turystycznych, wśród których można byłoby wymienić chociażby Sanktuarium w Kałkowie, Zamek w Szydłowie, czy JuraPark Bałtów. Zadbano także o ofertę gastronomiczną oraz bazę noclegową. Zdecydowanie warto odwiedzić http://noclegi-swietokrzyskie.pl, by przekonać się o tym i wybrać coś odpowiedniego dla siebie! Uroczy pokój w gospodarstwie agroturystycznym, luksus w pensjonacie, kemping albo domki letniskowe – oferta jest szalenie bogata!

Dodaj komentarz